piątek, 20 października 2017

Adršpach -skalne miasto

Wracając z tegorocznych czeskich wakacji, dojeżdżając już do polskiej granicy, zatrzymaliśmy się, żeby zwiedzić skalne miasto Adršpach. Miejsce to cieszy się popularnością wśród turystów od około 1700 roku, kiedy to zaczęło przyciągać pierwszych odwiedzających ze Śląska. W 1824 roku w lesie otaczającym skały wybuchł pożar, który bardziej wyeksponował ostańce i skłonił właścicieli do budowy pierwszych szlaków turystycznych. 


Obecnie teren ten oblegany jest mocno przez turystów, którzy korzystają z prostego płatnego szlaku zwiedzania. Przez większość czasu spacerowaliśmy szerokimi piaszczystymi ścieżkami bądź wygodnymi drewnianymi chodnikami. W kilku miejscach trafiły się schody, niektóre dość strome, ale możliwe do pokonania z dzieckiem w nosidełku.Podczas spaceru podziwialiśmy wiele ciekawych form skalnych, niektóre z nich mają swoje własne nazwy, tak jak Starosta i Starościna pokazane na poniższym zdjęciu.


Trafiliśmy również na punkt widokowy, z którego można było obejrzeć teren z góry, a kawałek dalej było przejście zdecydowanie nie dla grubych ludzi. Ja przecisnąłem się na styk, kilka treningów na siłowni więcej i musiał bym iść bokiem zdejmując nosiłki.
Adršpach jest na pewno miejscem wartym zobaczenia. Jego skalne ostańce o przedziwnych kształtach, połączone z łatwym dostępem sprawiają, że rejon od wieków przyciąga turystów jak magnes. 

3 komentarze:

  1. No, pięknie tam. Ja już kilka lat tam próbuję się wybrać. Nawet w tym roku już miałem wyjazd w planie, ale orkan Xawery nakazał zmianę planów... Może w przyszłym roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze, ale to zawsze jak widzę na fotkach, to przeraża mnie ta skalna szczelina. Chyba bałabym się, że nie przejdę i się tam zaklinuje. Wiem, to głupie...

    OdpowiedzUsuń